VENUS reality


 

Jsme realitní kancelář VENUS reality a nabízíme Vám nemovitosti k prodeji a pronájmu v kategoriích byty, domy, rekreační objekty, objekty k podnikání, pozemky a ostatní nemovitosti. Na realitním trhu působíme již od roku 1993. Sídlíme na pěší zóně města Hradec Králové.

Pokud si nevyberete z naší nabídky nebo byste rádi prodali či pronajali Vaši nemovitost prostřednictvím naší kanceláře, stačí vyplnit krátký formulář a budeme Vás kontaktovat.


Hledat podle značky      (značka N0xxx)

výběr z celkové nabídky

prodej
Rokytnice v Orlických horách
Nabízíme velký zděný rodinný dům (cca 300 m²), dvě garáže (59 m²) a pozemky (3.721 m²...
1.800.000 Kč
pronájem
Hradec Králové
Nabízíme pronájem bytu 1+kk (30 m²) s lodžií v ul. Jana Masaryka na Moravském Předměstí - Hrade...
5.000 Kč/měsíc/obj.
prodej
Chbany
Nabízíme ucelené pozemky o výměře 2.236 m² v obci Vikletice u Chomutova. Obě parcely jsou veden...
188 Kč/m2
pronájem
Hradec Králové
Nabízíme k podnájmu obchodní prostory o celkové ploše 158 m² v ulici Čelakovského na pěší zóně ...
9.900 Kč/měsíc/obj.

 


 
ZAJISTÍME VÁM PRODEJ, KOUPI nebo PRONÁJEM NEMOVITOSTI

Byznys zpravodajství ze serveru reality.ihned.cz

Agentura S&P potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka. Rating se nechystá v dohledné době měnit

20. 01. 2018, 09:01 hod.
Úvěrová spolehlivost České republiky se nezměnila. Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ponechala hodnocení dlouhodobých devizových závazků na stupni AA- a hodnocení závazků v domácí měně zůstalo na stupni AA. V dohledné době se agentura hodnocení nechystá změnit.

Turecko schválilo výstavbu druhé větve plynovodu TurkStream. Zajišťovat by měla dodávky do jižní Evropy

19. 01. 2018, 10:01 hod.
V tureckých vodách by měla být vystavěna druhá větev podmořského plynovodu TurkStream. Výstavba by měla být hotova do konce příštího roku. První větev má dodávat ruský plyn tureckým zákazníkům, zatímco druhá má zajišťovat dodávky do jižní Evropy.

Stěžejní Světlíkova firma má obstavený účet. Podle sociální správy neplatila pojištění za zaměstnance

19. 01. 2018, 07:01 hod.
Firma Vítkovice Heavy Machinery neplatila prý sociální pojištění. Okresní správa se proto jedné ze stěžejních firem skupiny podnikatele Jana Světlíka rozhodla obstavit účet. Firma uvádí, že zatím neví, proč se správa pro tento krok rozhodla.

Štěstí v práci. Téměř polovina dotázaných nevidí smysluplnost v tom, co dělá, ukázal průzkum

19. 01. 2018, 04:01 hod.
Hospodářské noviny se ptaly 720 čtenářů, jak se cítí v práci. Polovina z nich zažila velký konflikt, 80 procent lidí uvedlo, že se v práci dobře baví. Čtvrtina respondentů má pocit, že se o ně jejich nadřízený nezajímá.

Česko zaostává i za Bulharskem. Na dobu bez dotací z evropských fondů nejste připraveni, vzkazuje Evropská investiční banka

19. 01. 2018, 02:01 hod.
Česko dlouho odmítalo výhodné půjčky od Evropské investiční banky (EIB), i když z nich mohlo postavit dálnice nebo opravit železnice. V poslední době se to podle viceprezidenta banky Vazila Hudáka mění - EIB by tak mohla půjčit například na dostavbu dálnice D5 mezi Příbramí a Pískem. Podle Hudáka ale Česko zaostává za ostatními státy z hlediska přípravy na dobu, kdy vyschnou dotace z evropských fondů.

Nízkonákladové aerolinky Wizz Air ruší svou základnu v Praze, počet linek sníží na tři. Důvodem je nízký zájem cestujících

19. 01. 2018, 01:01 hod.
Letecká společnost Wizz Air zruší svou pražskou základnu na Letišti Václava Havla a omezí počet linek na tři. Důvodem je podle společnosti nízká poptávka. Wizz Air, která má v Praze k dispozici jedno letadlo, tak bude vypravovat linky jen do Londýna, na italské Bari a do gruzínského města Kutaisi.

PENÍZE podle Leoše Rouska: Kosmetická česko-slovenská republika, domácí výrobci krémů, zubních past či gelů odolávají globalizačním tlakům

19. 01. 2018, 11:01 hod.
V boji s globálními konkurenty sází menší výrobci na nostalgii. V případě kosmetických a hygienických výrobků českých a slovenských firem je ale zjevně ve hře víc než jen vzpomínky na "staré dobré časy". Mračna a bouřky tento týden ovládly svět digitálních platidel. Hodnota bitcoinu a dalších kryptoměn zažila prudký pád. Dropbox a Spotify chystají prodej akcií. Každá firma na to jde po svém. Poskytovatel on-line úložišť najal investiční poradce, zatímco digitální hudební služba chce oslovit investory bez prostředníka.

Google dále expanduje na čínském trhu. S největší tamní internetovou společností Tencent uzavřel patentovou dohodu

19. 01. 2018, 11:01 hod.
Americká společnost Google uzavřela smlouvu o sdílení patentů s největší čínskou internetovou společností Tencent, chce tak zmenšit riziko patentových soudních sporů. Google v posledních letech rozšiřuje svou přítomnost na čínském trhu, některé jeho služby však zdejší úřady blokují. Podobné dohody Google v minulosti uzavřel se Samsungem, LG a Cisco Systems.

Polovina Čechů raději rozbité věci vyhodí, než opraví. Nový projekt chce proto v tuzemsku obnovit tradici kutilství

19. 01. 2018, 10:01 hod.
Komunitní web Opravárna spouští vzdělávací projekt Opravme Česko. Plánuje workshopy, na kterých se zájemci naučí například pájet nebo poznat příčinu závady. Chce tak "vychovat" novou generaci opravářů a zabránit zbytečnému vyhazování výrobků.

Evropská komise představila část reformy DPH. Svobodu v určování výše sazeb získá každý unijní stát

19. 01. 2018, 12:01 hod.
Evropská komise představila první část návrhů, jak reformovat nejvýznamnější daň v Evropě - DPH. U stanovení sazeb DPH navrhuje obrátit současnou praxi - stanoví několik věcí, jako například alkohol nebo zbraně, u nichž nesmí DPH klesnout pod 15 procent, u zbytku si státy mohou sazbu libovolně zvolit. Návrh na větší autonomii vítá česká ministryně financí Alena Schillerová.

ČEZ připojil svoje solární elektrárny ihned, u jiných firem otálel a přišly o miliony. Soudy teď prověří, zda nezneužil dominantní postavení

19. 01. 2018, 12:01 hod.
OK Solar-H, plzeňský provozovatel solární elektrárny, si stěžuje, že kvůli průtahům ze strany ČEZ utrpěl milionové škody. V březnu bude Okresní soud v Ústí nad Labem znovu posuzovat možnost zneužití dominantního postavení ČEZ Distribuce. Podle mluvčího ČEZ však soudy už obdobné případy řešily a žádné zneužití neprokázaly.

Česká měna nabrala druhý dech. Posílila oproti euru i dolaru na maximum za posledních pět let

19. 01. 2018, 12:01 hod.
Sílící očekávání růstu úrokových sazeb ČNB přispívá k posilování koruny vůči euru i dolaru. Zájem investorů o korunu ožil poté, co člen vedení ČNB Vojtěch Benda naznačil, že sazby by mohly jít letos nahoru rychleji, než se dosud čekalo.

Peníze velkých amerických firem se vrací domů. Díky novým daňovým pravidlům by mohlo do rozpočtu přitéct až 340 miliard dolarů

19. 01. 2018, 12:01 hod.
I díky daňové reformě prezident Donalda Trumpa začínají americké firmy vracet domů nashromážděné peníze v zahraničí. První firmou je Apple. Jednorázové opatření by mělo americké vládě vynést přes 300 miliard dolarů. Americké firmy v zahraničí drží odhadem až 2,6 bilionu dolarů.

KitKat zrůžověla. Nestlé chce, aby její tyčinky více kupovali mladí lidé

19. 01. 2018, 12:01 hod.
Švýcarská firma Nestlé začíná vyrábět tyčinku KitKat z rubínové čokolády - bude tedy růžová. Společnost tím chce zaujmout mladé zákazníky, kteří se jinak stále více zajímají o zdravou výživu. Růžovou KitKat začíná prodávat v Asii, následovat mají i další země.

Emirates zachraňují výrobu A380

19. 01. 2018, 12:01 hod.
Aerolinky Emirates si objednají dalších 20 letounů Airbus A380. Pro Airbus je to u tohoto typu letadla zásadní, protože aerolinky ze SAE jsou jejich hlavním zákazníkem. Nyní Emirates provozují celkem 101 těchto dvoupatrových letadel a dalších 41 jich mají objednaných.

Itálie vyšetřuje Apple a Samsung. Zpomalováním telefonů prý firmy nutily zákazníky ke koupi nových přístrojů

18. 01. 2018, 10:01 hod.
Společnosti Apple a Samsung jsou podezřelé, že zneužívaly aktualizace softwaru ke zpomalení svých mobilních telefonů. Itálie kvůli tomu spustila vyšetřování obou firem. Firmy údajně klientům zamlčely, že aktualizace mohou mít negativní dopad na výkon telefonu.

Tulip BioMed se přejmenovala na Bitcoin Services a její akcie stouply o 42,5 tisíce procent. Dát do názvu kryptoměnu dnes znamená úspěch

18. 01. 2018, 08:01 hod.
Použije-li firma v názvu jména kryptoměnu, je dost možné, že tím zvýší hodnotu svých akcií. Příkladem je investiční a poradenská firma The Crypto Company. Akcie jí v prosinci stouply o 2700 procent. Dalším šťastlivcem je společnost Tulip BioMed. Poté, co se přejmenovala na Bitcoin Services, její akcie stouply o neuvěřitelných 42,5 tisíce procent.

Amazon zveřejnil výběr kandidátů na sídlo své druhé centrály. V komplexu za 5 miliard dolarů má pracovat až 50 tisíc lidí

18. 01. 2018, 06:01 hod.
Společnost Amazon z téměř 240 přihlášených měst zveřejnila 20 kandidátů, kde by mohl internetový gigant vybudovat své druhé sídlo. Firma za něj hodlá utratit 5 miliard dolarů. Nová centrála by měla vytvořit 50 tisíc pracovních míst.

Babišova vláda nesouhlasí s omezením evropských dotací pro velké farmy. Jejich největším příjemcem je v Česku Agrofert

18. 01. 2018, 03:01 hod.
Vláda odmítla zavedení dotačních limitů pro evropské zemědělské dotace, které směřují do velkých farem. Největší zemědělskou firmou a největším příjemcem zemědělských dotací v Česku je holding Agrofert. Zemědělci v současné sedmiletce do roku 2020 mohou čerpat skoro 97 miliard korun.

Ceny nemovitostí v Česku rostou nejrychleji ze všech zemí EU. Meziročně se zvýšily o více než 12 procent, ukazuje Eurostat

18. 01. 2018, 01:01 hod.
Ceny bytů a domů v České republice rostou nejrychleji z celé EU, meziročně o 12,3 procenta. Ve srovnání s rokem 2015 jsou ceny nemovitostí vyšší o 21 procent, tempo zdražování by se však mělo zpomalit. Ceny bytů žene vzhůru slabá nabídka i kroky Evropské centrální banky.

Společnost Alza v roce 2016 vykázala zisk 644 milionů korun, meziročně o 13 procent více. Tržby zvýšila o pětinu

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Společnost Alza zvýšila zisk o 13 procent na 644 milionů. Tržby společnosti se v roce 2016 zvýšily o 22 procent na 17,4 miliardy korun. V roce 2017 firma očekává překonání hranice 20 miliard.

Airbus zachránil výrobu obřích A380. Dubajské Emirates si objednaly další letouny za 16 miliard dolarů

18. 01. 2018, 11:01 hod.
Aerolinky Emirates si objednají dalších 20 letounů Airbus A380. Pro Airbus je to u tohoto typu letadla zásadní, protože aerolinky ze Spojených arabských emirátů jsou jejich hlavním zákazníkem. Nyní Emirates provozují celkem 101 těchto dvoupatrových letadel a dalších 41 jich mají objednaných.

Apple dovolí uživatelům vypnout zpomalování výkonu starších iPhonů, které zavedl bez jejich vědomí

18. 01. 2018, 11:01 hod.
Majitelé mobilních telefonů iPhone od americké společnosti Apple budou moci vypnout omezení výkonu, které firma provedla bez jejich vědomí. Cílem opatření měla být úspora spotřebované elektřiny při zhoršeném stavu baterie. Apple vypnutí omezení nedoporučuje.

Zaměstnanci České pošty dostanou přidáno. Od dubna se jim zvýší platy o více než sedm procent

18. 01. 2018, 11:01 hod.
Zaměstnancům České pošty se od dubna navýší mzdy v průměru o 7,1 procenta. V únoru a březnu se navíc dočkají mimořádné odměny. Průměrný plat zaměstnance České pošty byl před rokem kolem 23 tisíc korun, tedy 6 tisíc pod celostátním průměrem.

Apple po Trumpově reformě převede do USA miliardy ze zahraničí. Je to velké vítězství pro americké dělníky a Spojené státy, chválil prezident

18. 01. 2018, 11:01 hod.
Technologická společnosti Apple v USA jednorázově zaplatí do federálního a státního rozpočtu celkem 38 miliard dolarů ze zisků dosud držených v zahraničí. Krok je reakcí na daňovou reformu vlády prezidenta Donalda Trumpa, která snížila sazbu pro zahraniční zisky. Apple taktéž oznámil, že v příštích pěti letech hodlá v USA investovat přes 30 miliard dolarů, což by mělo vést k vytvoření více než 20 tisíc pracovních míst.

Český export se loni přiblížil rekordní úrovni 4,2 bilionu. Kvůli nedostatku lidí ale letos růst zpomalí, odhaduje asociace

18. 01. 2018, 09:01 hod.
Oproti roku 2016 vzrostl loni český export o pět procent. Prognóza na rok 2018 však není tak optimistická. Důvodem je nedostatek pracovních sil a růst personálních nákladů.

Ceny paliv začaly výrazně růst. Nafta je nejdražší za 8 měsíců, benzin se prodává za více než 30 korun

18. 01. 2018, 08:01 hod.
Pohonné hmoty v Česku začaly postupně zdražovat. Od poloviny listopadu roku 2017 se do začátku ledna tohoto roku ceny výrazněji neměnily, v minulém týdnu však cena benzinu vzrostla o 11 haléřů na 30,79 koruny za litr, nafta zdražila o 14 haléřů na 29,96 koruny. Nejdražší benzin tankují lidé v Praze, nejlevnější v Ústeckém kraji. Nejvyšší cena nafty je na Vysočině, nejnižší naopak v Pardubickém kraji.

Apple postaví druhý firemní kampus, umístění zatím tají. V příštích pěti letech najme až dvacet tisíc nových zaměstnanců

18. 01. 2018, 06:01 hod.
V USA vyroste další firemní kampus technologické společnosti Apple. V příštích pěti letech tak firma hodlá najmout dvacet tisíc zaměstnanců. Společnost navíc s ohlášenou daňovou reformou oznámila, že plánuje převést zpět do USA ze zahraničí zhruba 250 miliard dolarů. Daň z této částky tak bude tvořit 38 miliard dolarů.

Aerolinky loni přepravily rekordní čtyři miliardy cestujících, zhruba třetina letěla s nízkonákladovými společnostmi

18. 01. 2018, 06:01 hod.
V roce 2017 využilo služeb leteckých společností více než čtyři miliardy cestujících. Oproti minulému roku je to o 7,1 procenta více. K rekordnímu počtu cestujících pomohly zejména nízkonákladové společnosti, které přepravily zhruba každého třetího.

Autosalon v Detroitu 2018: naftové pick-upy nastupují

18. 01. 2018, 12:01 hod.

Bitcoinové vystřízlivění. Trh s kryptoměnami se propadl o 6,2 bilionu korun, nemusí to být ale špatné znamení

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Ceny bitcoinu a dalších kryptoměn zaznamenaly tento týden prudký pokles. Hlavním důvodem se zdají být obavy investorů z regulace v různých částech světa. Může se ale jednat i o korekci po předchozím prudkém růstu. Krach zaznamenal projekt Bitconnect, který sliboval lidem investujícím v bitcoinech vysokou návratnost vložených prostředků.

Čína odřezává cizince od svobodné sítě

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Čínská vláda začala tamním cizincům omezovat přístup k necenzurované verzi internetu. Komunistický režim doposud západním pracovníkům v zemi umožňoval cenzurní opatření obcházet. Kdo se chce i nadále připojovat k svobodné verzi internetu, ten musí platit za vládou schválené programy, které jsou ovšem drahé. Západní firmy si stěžují, že přísnější cenzura omezuje jejich čínský byznys. Hlasy z Česka ale takové obavy mírní.

Do umělé inteligence i robotů investují firmy biliony dolarů

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Investice do IT letos vzrostou celosvětově na 3,7 bilionu dolarů. Nejvíce investic se chystá do rozvoje umělé inteligence, blockchainu nebo do internetu věcí. V průmyslu se počítá s investicemi do robotů.

Data z vesmíru a čidel umožní farmářům zvýšit šanci na dobrou sklizeň, informace z družic zpracovává i brněnský start-up

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Moderní technologie a internet věcí umí dát zemědělcům data, podle kterých mohou na svých polích lépe hospodařit. Získávat informace lze nejen z čidel přímo na zemi, ale díky programu Evropské vesmírné agentury Sentinel-2 také bezplatně z družic na oběžné dráze. Na moderní zdroje dat vsadil i český start-up CleverFarm. Propojil je s mapovými podklady a aplikací, jež zaznamenává činnosti na farmách.

Duchcovské sklárny se proslavily výrobou luxfer. Teď mění majitele

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Italská Seves Group prodala českého výrobce skleněných tvárnic Vitrablok. Společnost míří do rukou firmy ASC Investment se sídlem v Lucembursku. Kdo za novým vlastníkem stojí, však není jasné. Vitrablok plánuje dál růst v zahraničí. Potenciál vidí především ve Spojených státech.

Příznivé vyhlídky pro korunu

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Trpělivý zahraniční investor sázející na posílení koruny k euru po konci intervenčního režimu ČNB se svých zisků dočkal. Ještě zajímavější vývoj však přinesl kurz koruny vůči dolaru. Letos čekáme podobný vývoj. K euru by měla koruna posílit zhruba o tři procenta, k dolaru ale zhruba o deset.

Marchionneho odcházení: sázka na Jeep a "ne" Číňanům

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Sergio Marchionne, který řídí společnost FCA Group od roku 2004, hodlá zhruba za rok odstoupit. Připraví ještě pětiletý rozvojový plán, jehož cílem je zdvojnásobit čistý zisk. FCA Group zůstane pohromadě, jednotlivé prestižní značky v žádném případě prodávat nebude.

Z Pankráce je zlatý vrch. Po dvaceti letech se tak naplňuje vize světoznámého architekta Meiera

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Příští rok uplyne 20 let od chvíle, kdy developer ECM vyzval ateliér Richarda Meiera k vypracování studie zástavby Pankráce. Tato vize se postupně naplňuje. Už letos by měla začít stavba poslední z deseti výškových budov s názvem Parkview. Pro developery je Pankrác zárukou obchodního úspěchu, protože přitahuje nájemce z řad úspěšných firem ze světa financí a IT.

Autosalon v Detroitu ovládly velké pick-upy a Mercedes

18. 01. 2018, 12:01 hod.
Na autosalonu v Detroitu, který je největší událostí svého druhu v USA, se představila řada nových pick-upů. Někteří výrobci slíbili nástup naftových motorů, a dokonce i hybridů. Vše proto, aby se nemuseli vzdát tradičně velkých rozměrů aut.

Budoucnost automobilů: Evropa ztrácí na významu, výroba i prodej se přesunou do Asie

17. 01. 2018, 05:01 hod.
Šéfové předních automobilek si myslí, že se výrazně sníží role Evropy na automobilovém trhu. Výroba vozů se podle nich ještě více přesune do Asie, zejména do Číny. Jako hlavní trend v průzkumu označili vývoj aut na vodíkový pohon, elektromobily skončily po loňském vítězství až na třetím místě.

Nedůvěra Babišově vládě neměla vliv na kurz české měny. Ta prolomila hranici 25,40 koruny za euro a je nejsilnější za pět let

17. 01. 2018, 05:01 hod.
Kurz koruny ve středu pokračoval v posilování oproti euru a prolomil hranici 25,40 koruny za euro. Tím se dostal na nejsilnější úroveň od ukončení devizových intervencí ČNB v dubnu loňského roku. Vůči dolaru koruna posílila na maximum od léta roku 2014, dostala se až na 20,75 koruny k dolaru.

Zkrachovala největší kryptopyramida Bitconnect. Tisíce drobných investorů přišly o 50 miliard korun

17. 01. 2018, 05:01 hod.
Zkrachoval projekt Bitconnect. Platforma byla experty označována za "letadlovou loď" či "pyramidu". Hodnota jejích mincí spadla o 98 procent. O peníze přišly tisíce drobných investorů. Provozovatelé uživatelům vyplatili jejich investice zpět ve měně bitconnect. Ta se propadla z 350 na zhruba 8 dolarů za kus.

Mzdy kvalifikovaných pracovníků vzrostly loni o 15 procent. Nejvíce si polepšili lidé v administrativě a ve strojírenství

17. 01. 2018, 01:01 hod.
Podobně jako v loňském roce jsou žádaní absolventi. Snadněji se uplatní i ti bez zkušeností, pokud však mohou nabídnout relevantní praxi při studiu. Výborný stav české ekonomiky a minimální nezaměstnanost způsobily loni prudký růst mezd. Lidí s potřebnou kvalifikací je na místním trhu nedostatek, proto se firmy stále častěji obracejí do zahraničí.

Český manažer Peter Stračár stane v čele evropské části amerického koncernu GE. Ten v Evropě zaměstnává přes 90 tisíc lidí

17. 01. 2018, 01:01 hod.
Český manažer usedne do čela evropské části amerického gigantu GE. Od roku 2013 vedl středoevropskou část, v Česku chce vybudovat továrnu na nové letecké motory. Peter Stračár se narodil na Slovensku a svoji kariéru začal v IBM, působil i v Hongkongu.

V rámci restrukturalizace propustí Skanska až tři tisíce zaměstnanců. Akcie společnosti klesly loni o pětinu

17. 01. 2018, 11:01 hod.
Společnost Skanska oznámila, že loňský zisk by nemusel dostát očekáváním. V rámci restrukturalizace se chystá firma po celém světě propustit až 3000 lidí, což je asi sedm procent z celkového počtu zaměstnanců. Za poslední rok klesly akcie společnosti zhruba o 20 procent.

Cena bitcoinu spadla až pod 10 tisíc. Rusko chystá regulaci kryptoměn, Korea zvažuje jejich úplný zákaz

17. 01. 2018, 10:01 hod.
Rusko chce, aby se s kryptoměnami obchodovalo pouze na schválených burzách. Na rozdíl od Číny by tak nemělo dojít k zákazu obchodování. Podle člena představenstva německé Bundesbanky bude efektivní regulace kryptoměn do budoucna vyžadovat mezinárodní spolupráci. Cena bitcoinu ve středu spadla až pod 10 tisíc dolarů.

V EU se loni poprvé prodalo přes 15 milionů osobních automobilů. V prosinci se dařilo PSA, pokles zaznamenal Volkswagen

17. 01. 2018, 10:01 hod.
V prosinci meziročně klesl prodej automobilů v Evropské unii o 4,9 procenta. Za celý loňský rok ovšem vzrostl v EU o 3,4 procenta na 15,1 milionu vozů. Nejlépe se dařilo italskému trhu (+7,9 procenta) a dobře si vedlo také Španělsko (+7,7 procenta).

Každé třetí auto v Evropě bude mít těsnění z Česka. Červenokostelecká firma buduje novou výrobní halu

17. 01. 2018, 12:01 hod.
Společnost Saar Gummi Czech chce do čtyř let dodávat těsnění do každého třetího auta, které se vyrobí v Evropě. V Červeném Kostelci aktuálně společnost buduje novou halu. V ní může vzniknout až šest nových výrobních linek. První dvě spustí provoz ještě letos. Společnost chce získávat nové zakázky od automobilek, se kterými dosud nespolupracovala.

Německo má opět největší přebytek. Ten ale podle Mezinárodního měnového fondu ohrožuje stabilitu ekonomiky

17. 01. 2018, 12:01 hod.
Německo loni dosáhlo na běžném účtu platební bilance přebytku 287 miliard dolarů. Je to nejvíce na světě. Podle tohoto ukazatele, který vyjadřuje konkurenční schopnost ekonomiky, je lepší než asijské mocnosti Japonsko a Čína. Vysoký německý přebytek kritizují USA i měnový fond, podle nichž ohrožuje stabilitu globální ekonomiky.

Nejdřív si ověřte, zda se vás GDPR vůbec týká

17. 01. 2018, 12:01 hod.
V České republice je stále řada podnikatelů, kteří ani netuší, zda se jich nové evropské nařízení o ochraně osobních údajů týká, nebo ne. Hlavním problémem mnoha z nich je, jak a kde se zaváděním souladu s GDPR začít. Konzultační služby mohou navíc pro některé z nich znamenat nezanedbatelný zásah do rozpočtu. Existují přitom už služby, kde si podnikatelé ověří, zda na ně nařízení skutečně dopadá.

News

17. 01. 2018, 12:01 hod.
V Česku vznikla nová poradenská skupina a advokátní kancelář - Arrows advisory group. Advokátní kancelář Weinhold Legal radila skupině Sarantis při koupi značky Indulona. Erik Kolan se stal sedmým partnerem advokátní kanceláře Glatzová & Co.

Čeká nás tsunami žádostí o marketingové souhlasy, podnikatelé ochranu osobních údajů podceňovali, říká advokátka

17. 01. 2018, 12:01 hod.
Advokátka Petra Dolejšová tvrdí, že podnikatelé ochranu osobních údajů podceňovali. Teprve hrozba vysokých pokut z ní udělala téma, které řeší. Ani nová pravidla pro ochranu osobních dat přitom nezbaví Evropany nechtěné reklamy a marketingových telefonátů. Spousta marketérů se proto podle ní pokusí do května získat nové souhlasy.

Nové byty v centru Prahy jsou čím dál menší, mají i méně než 20 metrů čtverečních. Je otázka, jestli jde ještě o byty, říká analytik

17. 01. 2018, 12:01 hod.
V centru Prahy roste nabídka miniaturních bytů. Vznikají v několika více či méně historických domech, které aktuálně procházejí rekonstrukcí. Některé mají méně než 20 metrů čtverečních, je mezi nimi ale i sotva čtrnáctimetrový byt.

Údaje v evidenci skutečných majitelů firem nejsou spolehlivé

17. 01. 2018, 12:01 hod.
Od ledna v Česku funguje nová evidence skutečných majitelů právnických osob. Za aktuálnost a správnost údajů v novém rejstříku ručí jen sám podnik a nikdo jiný. Údaje v evidenci tak nemusí být vždy aktuální a pravdivé. Soudy je prověřovat nebudou.

V lednu začne prodej turecké elektrárny Adularya, na kterou Česko půjčilo 12 miliard. Očekává, že zpět dostane polovinu

17. 01. 2018, 12:01 hod.
Stát půjčil na Adularyu 12 miliard korun. Očekává se, že zpátky dostane zhruba polovinu. Prodejní proces začne ještě v lednu, hotovo by mělo být koncem srpna. Kvůli Adularye již padla první trestní oznámení, dodavatelská firma Vítkovice Power Engineering zkrachovala.

Poptávka po vozech Karoq a Kodiaq nás překvapila. Dodací lhůta byla dvacet týdnů, teď už ji ale zkracujeme, říká šéf Škody v Česku

17. 01. 2018, 12:01 hod.
V prosinci se dočkali ti, kteří touží nakupovat auta přes internet. Škoda otevřela e-shop, v němž si lze objednat vůz, byť jen na operativní leasing. Podle šéfa Škodovky v Česku Luboše Vlčka je to jen první krok. Digitalizace je prý nezastavitelná. "Nová generace zákazníků myslí trochu jinak, dělají spoustu věcí on-line," říká Vlček.

Sazby hypoték rostly i v prosinci a jsou nejvyšší od února 2015. Zájem o úvěry na bydlení ale zatím neklesá

17. 01. 2018, 12:01 hod.
Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci vzrostla na 2,19 z listopadových 2,15 procenta. Je tak nejvýš od února 2015. Za zdražováním úvěrů na bydlení stojí rostoucí cena nemovitostí i opatření ČNB. Loni si Češi na bydlení půjčili celkem 224 miliard korun. Letos by se mohla poptávka snížit kvůli pokračujícímu zdražování hypoték, které analytici očekávají.

Díky mírnějším podmínkám dosáhne na osobní bankrot více dlužníků. Novela insolvenčního zákona jde znovu do sněmovny

16. 01. 2018, 07:01 hod.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán prosadil ve vládě novelu insolvenčního zákona, která by měla zpřístupnit možnost osobního bankrotu i dlužníkům s opravdu nízkými příjmy. Ti by nemuseli splatit do pěti let necelou třetinu svých závazků, pokud by se sedm let maximálně snažili umořit co největší část dluhu. Firmy se coby potenciální věřitelé bojí, že jim kvůli změně zákona vzroste počet propadnutých pohledávek.

Američtí zákonodárci nechtějí v USA Huawei Technologies ani China Mobile. Obávají se čínské špionáže

16. 01. 2018, 06:01 hod.
Američtí zákonodárci vyzvali mobilního operátora AT&T k přerušení obchodních vztahů s čínským výrobcem mobilních telefonů Huawei Technologies. Nelíbí se jim ani plány čínského operátora China Mobile ohledně vstupu na americký trh. Američané se totiž obávají narušení národní bezpečnosti, především v podobě čínské špionáže.

Pražská burza je na nejvyšší úrovni od srpna 2011. Rostly akcie bank nebo ČEZ, na nedůvěru Babišově vládě trh nereagoval

16. 01. 2018, 05:01 hod.
Index PX pražské burzy vzrostl o 0,53 procenta na 1114,92 bodu. Nevyslovení důvěry vládě se do dění na akciových trzích nepromítlo. V úterý rostly akcie bank, firmy ČEZ i likérky Stock Spirits.

Brněnští řidiči MHD se po několika měsících dohodli s vedením dopravního podniku. Polepší si zhruba o čtyři tisíce korun

16. 01. 2018, 05:01 hod.
Odboráři se dohodli s vedením brněnského dopravního podniku na zvýšení mezd zhruba o čtyři tisíce korun. Zvýší se základní tarif i výkonnostní příplatky. V případě nevyhovění požadavkům odborů hrozili řidiči stávkou. Navýšení platů bude stát 150 milionů korun, většinu zaplatí ze svého rozpočtu město.

Víme, kdo se zúčastní Světového ekonomického fóra v Davosu. Poprvé přijede Trump, z Česka dorazí Babiš

16. 01. 2018, 04:01 hod.
Světového ekonomického fóra, které začne příští týden ve švýcarském Davosu, se zúčastní také americký prezident Donald Trump. Podle organizátorů fóra pronese řeč na téma hledání způsobů, jak posílit mezinárodní spolupráci v oblasti společných zájmů. Z Česka se na konferenci chystá premiér Andrej Babiš.

Česká spořitelna zacílila na etické investory. Její nový penzijní fond se vyhýbá tabáku, zbraním nebo dětské práci

16. 01. 2018, 04:01 hod.
Penzijní společnost České spořitelny rozšířila nabídku doplňkového penzijního spoření o další fond. Ke konzervativní, vyvážené a dynamické strategii přibyla ještě etická. Nový etický fond je smíšený. Většinu prostředků investuje do státních či firemních dluhopisů, na akcie připadá 15 procent. Předpokládaný výnos činí jedno procento ročně. Za tři měsíce na trhu oslovil fond čtyři tisíce klientů, kteří do něj vložili pět milionů korun.

Francouzská automobilka PSA loni prodala přes tři a půl milionu vozů Peugeot a Citroën. Podobná čísla má i konkureční Renault

16. 01. 2018, 03:01 hod.
Automobilka PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, loni po celém světě prodala zhruba 3,63 milionu aut. Firma tak oproti předchozímu roku zvýšila svůj odbyt o 15,4 procenta. PSA provozuje v Česku ve spolupráci s Toyotou automobilku TPCA v Kolíně. U té se za loňský rok očekává pokles produkce pod 200 tisíc vyrobených vozů.

Bitcoin padá, za jeden den ztratil 18 procent. Oslabují i ostatní kryptoměny, jejich celková hodnota klesla o více než 160 miliard dolarů

16. 01. 2018, 12:01 hod.
Bitcoin se propadl pod hranici 12 tisíc dolarů, pokračuje tak v pádu, který započal koncem prosince. Propad zasáhl celý trh s kryptoměnami, jejich hodnota během jediného dne klesla o 160 miliard dolarů. Předseda Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy varuje investory i před pádem na úplné dno.

Uber má zbraň proti "daňovým vetřelcům". Při kontrolách finančních úřadů zablokuje firemní počítače

16. 01. 2018, 11:01 hod.
Americká alternativní taxislužba Uber používá tajný program, který zablokuje její počítače během nenadálých kontrol úřadů. Uvádí to agentura Bloomberg. "Ochranný systém" přezdívaný Ripley měla firma od roku 2015 využít ve více než 20 případech kontrol, které probíhaly v jejích pobočkách po celém světě. Uber existenci programu přiznává. Slouží prý ale jen k ochraně citlivých firemních údajů.

Loňská sklizeň ovoce byla nejhorší od roku 1990. Kvůli jarním mrazům přišli ovocnáři o půl miliardy korun

16. 01. 2018, 10:01 hod.
Loňská sklizeň ovoce meziročně klesla o 21 procent na 119 310 tun. Ztráty na tržbách ovocnáři odhadli na půl miliardy korun. Důvodem poklesu byly zejména jarní mrazy.

Letiště Václava Havla prolomilo hranici 15 milionů cestujících ročně. Každý den ho využívá tolik lidí, jako žije v Mladé Boleslavi

16. 01. 2018, 10:01 hod.
Počet odbavených cestujících na pražském letišti Václava Havla se loni zvýšil na rekordních 15,415 milionu lidí. Nejvíce lidí bylo odbaveno na letišti v červenci. V průměru prošlo vloni letištěm 42 233 cestujících denně.

Nejlepší rok ve 122leté historii. Škoda Auto dodala rekordních 1,2 milionu vozů

16. 01. 2018, 10:01 hod.
V loňském roce dodala společnost Škoda Auto o 6,6 procenta více vozů než v roce 2016. Celkově tak dodala rekordních 1 200 500 aut. Nejprodávanější byla v minulém roce Škoda Octavia, i přes pokles o 3,9 procenta na 418 800 dodaných aut.

Jak vypadá nejekologičtější lyžařské středisko na světě: Vlek na solární pohon nebo rolby s GPS na měření sněhu

16. 01. 2018, 09:01 hod.
Všechna elektrická energie potřebná pro provoz lyžařské oblasti SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental pochází ze "zelených" zdrojů. Zdejší rolby jsou vybaveny GPS systémem na měření sněhu na sjezdovkách, díky němuž šetří energii i peníze. Letošní sezonu investuje resort do trvale udržitelného rozvoje přes půl milonu eur.

Do firmy Vítkovice Heavy Machinery vstoupí nový investor. Část zaměstnanců zatím zůstane doma a budou pobírat náhrady

16. 01. 2018, 09:01 hod.
Kvůli nedostatku provozního kapitálu se vedení firmy Vítkovice Heavy Machinery dohodlo s odbory, že část zaměstnanců bude moci zůstávat doma s 80 procenty náhrady mzdy. Společnost se připravuje na vstup nového investora. Jeho jméno firma neoznámila.

Česká Sazka Group se stala největším akcionářem v lukrativní rakouské loterii. Podnikatelé Komárek a Šmejc za podíl dali stovky milionů eur a zřejmě tím nekončí

16. 01. 2018, 12:01 hod.
Čeští miliardáři Karel Komárek a Jiří Šmejc se stali největšími akcionáři rakouské loterijní a hazardní skupiny Casinos Austria. Lidé v Casinos Austria ročně prosázejí 110 miliard korun, zhruba desetkrát víc než v české Sazce. Přes 90 procent přitom spadá na číselné loterie. Jedná se o největší českou akvizici v Rakousku.

Žlutá kola z Číny se vrací do Prahy a chystají expanzi. V hlavním městě jich bude asi tisícovka

16. 01. 2018, 12:01 hod.
Čínská služba na sdílení kol jménem ofo letos na jaře zahájí svůj ostrý provoz v Praze. Následovat bude po pilotním testu, který probíhal loni na podzim. Čínský start-up hodlá letos v hlavním městě umístit přes tisícovku svých kol. Lidé si je budou moci půjčovat za cenu asi 20 korun na hodinu. Vedle Číňanů už v Praze kola půjčuje i tuzemská firma Rekola. Ta má v ulicích hlavního města 350 bicyklů. Jejich počet chce letos navýšit.

Sázka na akcie českých bank by se mohla vyplatit, jejich akcie porostou. Atraktivní bude i Polsko

16. 01. 2018, 12:01 hod.
Podle analytiků by letos měly jít kurzy akcií bank v Česku a dalších zemích střední Evropy nahoru. Podporovat je má silný hospodářský růst a také větší úrokové marže díky zvyšování sazeb centrálními bankami. Atraktivní jsou například akcie velkých bankovních skupin Raiffeisen Bank International, Erste a OTP.

S novými pravidly se změní myšlení bank

16. 01. 2018, 12:01 hod.
Podle experta na bankovní software donutí nová pravidla technologické start-upy investovat do lidí a procesů. Fintech firmy budou pod dohledem a stanou se partnerem bank. Držitelé bankovních účtů budou také muset více přemýšlet, kterým firmám dovolí vstup ke svým datům. Největší potenciál Koutný vidí v tom, že v budoucnosti využijí otevřená data banky pro spolupráci s e-shopy při prodeji úvěrů.

Kalendář

16. 01. 2018, 12:01 hod.
Tento týden se budou investoři nejvíce zajímat o nová statistická data o inflaci v eurozóně či růstu HDP v Číně. Od kanadské centrální banky ekonomové čekají první letošní zvýšení úrokových sazeb. Rozhodovat se o něm bude v noci na středu. Americká výsledková sezona nabírá na obrátkách. V následujících dnech bude svoje kvartální výsledky reportovat několik velkých bank i technologická společnost Intel.

Už letos ovládnou finanční domy nové technologie

16. 01. 2018, 12:01 hod.
Celoevropská pravidla pro platební služby dávají šanci radikálně změnit finanční služby pro více než pět set milionů unijních obyvatel. Tato pravidla začala platit také v Česku. Klienti tuzemských bank se mohou těšit například na přístup do různých účtů z jedné aplikace nebo na snazší placení v e-shopech.

Luxusní londýnská restaurace zkouší model nízkonákladových aerolinek: Kdo do ní půjde mimo vytížené dny, dostane slevu

16. 01. 2018, 12:01 hod.
Cena za jídlo se bude odvíjet od toho, zda je restaurace plná, nebo ne. Cílem je přitáhnout více klientů ve všední dny. Experiment pozorně sleduje konkurence. Ta se takového modelu obávala, aby neodradil konzervativnější klienty. Majitel restaurace Bob Bob Ricard se ale změn nebojí. Již dříve prorazil s nižšími maržemi na víno.

Google po osmi letech obnovuje v Číně svou mapovou službu. Tamní trh je natolik velký, že ho nemůže ignorovat

15. 01. 2018, 09:01 hod.
Po osmi letech obnoví Google v Číně mapovou službu. Společnost vytvořila čínskou verzi webu Google Maps a představila mapovou aplikaci pro čínské chytré telefony iPhone. Mapovou službu Google stáhl v roce 2010, protože odmítl pokračovat v autocenzuře výsledků svého vyhledávače.

Dopravcům a podnikatelům vadí plánované rozšíření mýta o 900 kilometrů. Chtějí, aby stát soutěž na provozovatele zrušil

15. 01. 2018, 06:01 hod.
Dopravci plánují v úterý vyzvat ministerstvo dopravy, aby zrušilo soutěž na provozovatele mýtného systému. Podle ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) by zrušení tendru v této fázi nebylo efektivní. Nejhorší varianta, ke které by mohlo podle ministerstva dopravy dojít, je, že by se po roce 2019 přestalo mýto vybírat.

Pátý největší výrobce chytrých telefonů na světě vstupuje na burzu. Hodnota Xiaomi bude podle analytiků 100 miliard dolarů

15. 01. 2018, 06:01 hod.
Nejhodnotnější čínská technologická společnost Xiaomi vstupuje na burzu. Vstup na trh, který je plánován na letošní rok, se uskuteční buď v Hongkongu, nebo v New Yorku. Xiaomi je podle údajů výzkumné skupiny Gartner pátým největším výrobcem chytrých telefonů na světě.

Internetové bankovnictví používá polovina Evropanů. Za posledních deset let se počet uživatelů zdvojnásobil

15. 01. 2018, 04:01 hod.
Podle Eurostatu se za posledních deset let zdvojnásobil počet Evropanů, kteří používají internetové bankovnictví. Nyní ho využívá více než polovina dospělých lidí po celém kontinentu. Česká republika obsadila mezi 28 zeměmi EU spolu s Rakouskem 12. příčku s podílem 57 procent uživatelů.

Ford chce v roce 2022 nabízet 40 hybridních a elektrických aut. Investuje do nich na 11 miliard dolarů

15. 01. 2018, 03:01 hod.
Společnost Ford Motor plánuje do roku 2022 výrazně navýšit investice do elektrických vozů. Původní plány počítaly s 4,5 miliardy dolarů, teď firma částku navýšila na 11 miliard. Druhý největší výrobce aut v USA chce mít do čtyř let v nabídce 40 hybridních a plně elektrických modelů. Ford se tak přidává k dalším světovým automobilkám, které také plánují velké investice do elektrovozů.

Česko je šampionem inovací, v žebříčku států předstihlo Izrael či Německo. V Evropě je nejlepší zemí pro vývoj samořiditelných aut

15. 01. 2018, 10:01 hod.
Česko se řadí do úzké skupiny zemí nazývaných šampioni inovací. Ty se vyznačují tím, že mají nejlepší podmínky pro startupové firmy. Na prvním místě mezi těmito zeměmi se umístilo Finsko, následované Velkou Británií a Austrálií. Česku patří desáté místo, porazilo Izrael či Německo.

Evropský Airbus opět zdolal amerického rivala Boeing. Loni získal o dvě stovky více zakázek, ve výrobě mu ale nestačí

15. 01. 2018, 09:01 hod.
Airbus byl v počtu nových zakázek v roce 2017 opět úspěšnější, nežli jeho konkurent Boeing. Evropský výrobce letadel získal zakázky na 1109 strojů, zatímco jeho americký rival získal objednávky pouze na 912 letounů. Oproti předchozímu roku si v počtu zakázek Airbus polepšil o více než polovinu.

Facebook se změní, z hlavní stránky ustoupí reklama a články médií, přednost budou mít příspěvky lidí. Může to posílit fake news

15. 01. 2018, 12:01 hod.
Mark Zuckerberg ohlásil zásadní změny ve fungování největší sociální sítě světa. Reklamy a články médií na hlavní stránce Facebooku ustoupí příspěvkům lidí. Naprostá většina tržeb Facebooku plyne z reklamy, proto se nečeká, že by sociální síť chtěla své firemní inzerenty omezit. Z hlavní stránky ovšem stáhne jejich prezentace, za něž se dosud neplatí. Totéž se týká médií, která tím budou postižena více než jiné společnosti. Vydavatelé se proto obávají podstatného poklesu čtenosti.

Indulona přešla do řeckých rukou. Skupina Sarantis za ni dala 216 milionů korun

15. 01. 2018, 12:01 hod.
Řecký vlastník české kosmetiky Astrid koupil další značku se silnou tradicí z dob Československa. Za Indulonu, jež je lídrem trhu v oblasti péče o ruce, dala řecká skupina Sarantis 216 milionů korun. Výroba Indulony má i přes změnu majitele zůstat ve slovenském Hlohovci, v plánu je i zavedení nových produktů

Leo Express míří do Evropy. Doma má zálusk na dálkové vlaky Českých drah

15. 01. 2018, 12:01 hod.
Společnost Leo Express bude letos posilovat svou pozici v Německu. Plánuje navýšit kapacitu svých vlaků na lince mezi Berlínem a Stuttgartem. V první polovině letošního roku začnou vlaky soukromého dopravce jezdit do Polska. Skupina chce od Českých drah přebrat některé dálkové spoje. Potřebuje na to další soupravy. Ty si objednala v Číně.

Prodej elektroaut v Číně stoupl o více než polovinu

15. 01. 2018, 12:01 hod.
V Číně, která je od roku 2015 největším světovým odbytištěm elektrických aut, se jich loni prodalo 777 tisíc. Oproti roku 2016 je to více než poloviční vzestup. Peking nástup elektromobility prosazuje direktivně. Přitom přednostně podporuje národní automobilky, aby posílil jejich pozici v boji se zahraniční konkurencí.

Ceny amerických akcií stoupají, investory povzbuzuje dobrá nálada

15. 01. 2018, 12:01 hod.
Ceny akcií ve Spojených státech rostou. Tamní akciové indexy jsou na historických maximech. Kurzy akcií žene nahoru optimismus investorů ohledně vývoje hospodářství a růstu zisků firem. Daří se ale i akciím v jiných částech světa - v Asii i v Evropě.

V Letňanech na místě nevyužívaného areálu vznikne nová městská čtvrť. Investor Saran do první fáze projektu vloží až osm miliard

15. 01. 2018, 12:01 hod.
Michael Saran a jeho investiční skupina Odien chtějí dát novou tvář areálu Avie v pražských Letňanech. V minulosti se tam vyráběly nákladní vozy a prostor dnes chátrá. Ambiciózní projekt si vyžádá mnohamiliardové náklady.

Poptávka po autech značky Volkswagen rostla hlavně v Americe a Číně. Loni se jich prodalo rekordních 6,2 milionu kusů

14. 01. 2018, 10:01 hod.
Odbyt automobilů značky Volkswagen v loňském roce vzrostl o 4,2 procenta. Ačkoliv poptávka po těchto autech v západní Evropě klesá, v Číně násobně stoupá. Koncern Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Jeho součástí je i Škoda Auto.

Majitelé řetězce C&A plánují prodej firmy do čínských rukou, tvrdí německý tisk

14. 01. 2018, 09:01 hod.
Evropský řetězec C&A brzy nejspíše budou vlastnit čínští majitelé. Dohoda o prodeji je podle německého listu Der Spiegel blízko k dokončení. Řetězec stále vlastní rodina Brenninkmeijerových, a to prostřednictvím holdingové společnosti Cofra sídlící ve Švýcarsku.

Vlastník pozemků po podniku Avia v Praze-Letňanech tam plánuje investovat miliardy do výstavby nové čtvrti

14. 01. 2018, 07:01 hod.
Na šest až osm miliard korun vyčíslil investor náklady na první etapu zástavby rozsáhlých pozemků po letňanské Avii. Byty vzniknou na větší části pozemků, bude jich odhadem 2500. Na území se počítá i s lehkou výrobou a sklady, ale i s parkem, zelení a sportovišti.

Ostrý start: Elektrická nákladní auta překvapují akcelerací a levným provozem. Prosadí se proti naftě a benzinu?

14. 01. 2018, 05:01 hod.
Elektromobilita konečně prorazila. Po planetě už jezdí přes tři miliony aut do zásuvky a jen za minulý rok se jich prodalo přes milion, z toho polovina v Číně. Elektrické náklaďáky se zatím prodávají hlavně díky dotacím a daňovým úlevám. Týdeník Respekt přináší článek o rostoucím fenoménu elektromobilů.

Na Google play se objevily nakažené aplikace obsahující porno. Stáhlo si je přes sedm milionů uživatelů

14. 01. 2018, 01:01 hod.
V několika desítkách aplikací, které poskytovala služba Google Play, se objevil škodlivý kód, který zobrazuje pornografický obsah. Kromě pornografie však virus AdultSwine umožňuje také přístup k dalším informacím v mobilu. Google aplikace odstranil, předtím si je však stáhlo až sedm milionů uživatelů.
nahoru